Hakkında

Antakya’nın tarihini ve mitolojik Defne hikâyesinden esinlenerek ‘’Antakya Altındefne Film Festivali’’ ilk kez 20 - 26 Kasım 2013 tarihleri arasında, Mehmet Oflazoğlu öncülüğünde, Fotofilm Sanat Merkezi ve Antakya Kültür Sanat Dergisi tarafından düzenlendi. 2015 yılında kurulan Ansam Kültür Derneği, Fotofilm Sanat Merkezinin deneyimli ekibiyle birlikte festivali üstlenerek başarılı bir şekilde düzenlemeye devam ediyor.  Antakya Film Festivali, Yerel Belediyelerin ve Sinema Genel müdürlüğünün katkılarını alarak her geçen yıl zenginleşen içeriğiyle yolculuğunu sürdürüyor.

Antakya, Kucakladığı Medeniyetlerin kattığı kültürel derinliğin yanı sıra hoşgörüsüyle de farklı bir görüntü çizmektedir. Tarihsel derinliğiyle Müslüman, Hıristiyan, Yahudi toplulukları ve tüm kadim uygarlıkların kesişme noktası olduğu bilinir. Burası Tarihin en önemli kavşaklarından Avrupa, Asya ve Afrika gibi süper kıtaların birbirine bağlandığı kilit bir nokta. Birlikte yaşanabilen bir medeniyet ve hoşgörü kentinde olmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en büyük mozaik müzesi, İlk Olimpiyatlar, ilk Hipodrom, ilk aydınlatılmış cadde, ilk kilisesi olan şehir artık kültür sanat festivalleriyle de anılacak.

Festivalde dünya ve Türk sinemasının en iyi festivallerinden, Berlin, Cannes, Venedik, Karlovy Vary, Toronto, Rotterdam gibi saygın festivallerde gösterilen filmler seyirciyle buluşuyor. Gelenekselleşen bölümler arasında: ‘Uluslararası film yarışması’, 'Uzun Metraj film Yarışması', ‘Kısa Film Yarışması’, 'Belgesel Film Yarışması, ‘Davetli ülke Sineması’, ‘Ustaların Gözünden’, ‘Ustamızı Anma Günü’ ve 'Açık Hava Sineması' yer alıyor. Film gösterimlerinin yanı sıra sinema kursları, atölyeler, sergiler ve panellerle kültür-sanat hayatını hareketlendiriyor.

Antakya Film Festivali, ülkemizde filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema festivali haline gelmiştir. Festival her yıl yaklaşık yüz bin izleyiciye ulaşıyor.