UA-118702142-1 GA4 306802210

Antakya 10th International Film Festival Goldenlaurel Awards announced

T.R. Celebrating its 10th anniversary this year with the contributions of the Ministry of Culture and Tourism, the festival, hosted by the Antakya Municipality, organized by the Ansam Cultural Association and FotoFilm, and the "Antakya 10th International Film Festival", came to an end.

At the festival, which became colorful with the book signing day where Atilla Dorsay and Leman Dorsay introduced their new books, "Stain of the Soul" directed by Ceyhan Kandemir and "Reasons and Paths" directed by Mehmet Fatih Destegüloğlu had their world and Turkey premieres.

Festival President; Mehmet Oflazoğlu at the Festival; Özkan Binol, Artistic Director; Gülriz Fırat Topuzoğlu, Coordinator; Sezer Tuna

The main jury members; Mert Fırat (Actor - Chairman of the Jury) / Eylem Kaftan (Director - Chairman of the Jury) / Ahmet Kenan Bilgiç (Musician) / Barış Sarhan (Director) / Defne Akman (Journalist) / Şebnem İşigüzel (Author) / Cansel Elçin (Actor) / Burak Göral (Movie Writer). The International Jury includes: Feature Fiction Film Competition, Buğra Mert Alkayalar, Eda Arısoy, Nicolas Jakbulak, Documentary Feature Film Competition, Burak Türten, Murat Aytas, Veysel Akşahin, Short Film Competition, Çağatay Akarca, İrem Siyahgöz, Savaş Hamarat.

Greenpine Special Award Jury: Nazif Tunç, Vice President of Film Producers Professional Association (Fiyab), Mehmet Akif Ersöz on behalf of Cinema and Television Work Owners Association (Setem), Işıl Korkmaz on behalf of Turkish Cinema Work Owners' Association (Sesam)

The organization, which aims to contribute to the development of Turkish cinema and to promote cinema works, hosted all its guests in the best way and won the public's appreciation. At the International Festival, where 620 films from 45 countries applied, 85 films were screened open to the public and free of charge.

Antakya 10th International Film Festival Feature Film Competition

Ulusal Uzun Metraj Film / National Narrative Feature
En iyi film / Best Film

Klondike / Ulusal Uzun metraj / Maryna Er Gorbach

En iyi yönetmen / Best Director
Maryna Er Gorbach / Ulusal Uzun metraj / Klondike

En iyi senaryo / Best Script
Sebepler ve Yollar / Ulusal Uzun metraj / Yücel Yüksel, Mehmet Fatih Destegüloğlu

En İyi Görüntü Yönetmeni / Best Cinematography
Svyatoslav Bulakovskiy / Ulusal Uzun metraj / Klondike

En iyi Erkek oyuncu / Best Actor
Meli Bendeli / Ulusal Uzun metraj / Yeniden Leyla

En İyi Kadın / Best Actress
Oksana Cherkashyna / Ulusal Uzun metraj / Klondike

En iyi Kurgu / Best Editing
Maryna Er Gorbach / Ulusal Uzun metraj / Klondike

Jüri özel ödülü / Jury Special Award
Sebepler ve Yollar / Ulusal Uzun metraj / Mehmet Fatih Destegüloğlu

Seyirci Özel Ödülü / Special Audience Award
Pota / Ulusal Uzun metraj / Ahmet Toklu

Yeşilçam özel ödülü / Greenpine Special Award
Turna misali / Ulusal Uzun metraj / İffet Eren Danışman Boz

Yeşilçam Juri özel ödülü / Greenpine Special Award
Ruhun lekesi / Ulusal Uzun metraj / Ceyhan Kandemir

Antakya Film Festivali 10. Yıl özel ödülü
Hayatımın son 5 günü / Ulusal Uzun metraj / Hüseyin Uc, Mahmut Baldemir

Uluslararası Uzun Metraj Film / International Narrative Feature
En iyi Film / Best Film

Sweet Dısaster / International Narrative Feature / Laura Lehmus / Germany

Jüri özel ödülü / Jury Special Award
Tiger Mom / International Narrative Feature / Wei Zhang / China

Ulusal Belgesel Film / National Documentary Feature
En iyi Film / Best Film

Yalvarırım Beni Beğen / Ulusal Belgesel Film / Gül Abus Semerci

Juri özel ödülü / Jury special prize
İstilacılar / Ulusal Belgesel Film / Mert M Gökalp

Uluslararası Belgesel Film / International Documentary Feature
En iyi Film / Best Film

Finding Courage / International Documentary Feature / Kay Rubacek / France

Juri özel ödülü / Jury special prize
Doctor Apa / International Documentary Feature / Ibadilla Adzhibaev / Kyrgyzstan

Ulusal Belgesel Kısa Film / National Documentary Short Feature
En iyi Film / Best Film

Gülab Gül / Ulusal Kısa Belgesel Film / Semih Sağman / Turkey

Juri özel ödülü / Jury special prize
Ölüm Kozası / Ulusal Kısa Belgesel Film / Ezel avcı / Turkey

Uluslararası Belgesel Kısa Film / International Documentary Short Feature
En iyi Film / Best Film

Ha Nii Tokxw: Our Food Table / International Documentary Short / Farhan Umedaly / Canada

Juri özel ödülü / Jury special prize
Happy / International Documentary Short / Ivan Rodin / Russian Federation

Ulusal Kısa Kurmaca Film / National Narrative Short Feature
En iyi Film / Best Film

Alkarısı / Ulusal Kısa Kurmaca Film / İlyas Soner Yıldırım / Turkey

Juri özel ödülü / Jury special prize
Aynı Gecenin Laciverti / Ulusal Kısa Kurmaca Film / Nuri Cihan Ozdogan / Turkey

Uluslararası Kısa Kurmaca Film / International Narrative Short Feature
En iyi Film / Best Film

Salvador Dali / International Narrative Short Feature / Eldiar Madakim / Kyrgyzstan

Juri özel ödülü / Jury special prize
Senshin / International Narrative Short Feature / Robert Woodman / Spain
Subterranean Love / International Narrative Short Feature / Robert Haufrecht / United States

Uluslararası Öğrenci Kısa Kurmaca Film / International Student Short Film
En iyi Film / Best Film

The Militiaman / International Student Short / David Peter Hansen / United States

Juri özel ödülü / Jury special prize
Yours to Bury / International Student Short / Sydney Ribot / United States

Uluslararası Animasyon Kısa Film / International Animation Short Film
En iyi Film / Best Film

There is exactly enough time / International Animation Short / Oskar Salomonowitz / Austria

Juri özel ödülü / Jury special prize
History of the Music Hall / International Animation Short / Tim eric Wilson / United Kingdom

Uluslararası Deneysel Kısa Film / International Experimental Short Film
En iyi Film / Best Film

Covid 19 - Vienna 20 / International Experimental Short / Fesih Alpagu / Austria

Juri özel ödülü / Jury special prize
111 Fantaisie / International Experimental Short / Valérie Bert / France